Název tohoto onemocnění je dost odstrašující, ale velmi jednoduše řečeno jde o ochrnutí poloviny obličeje. Projevuje se neschopností zavřít oko, usmát se, obličej působí „vykřiveně“ a může brnět.
Obličejový nerv je jeden z dvanásti hlavových nervů, které inervují různé části obličeje a hlavy. Obličejový nerv inervuje mimické svaly, zpracovává chuťové vněmy z předních dvou třetin jazyka, inervuje i složky vnitřního ucha. Je díky němu regulovaná i činnost podjazykové a podčelistní žlázy, které produkují sliny.
Nejedná se naštěstí o trvalé ochrnutí, ale v žádném případě ho netřeba podcenit. Objevit se může náhle, bez varování. Ochrnutí může způsobit nedoléčená chřipka, různá virusová onemocnění jako např. pásový opar, ale nejčastější příčinou je prochladnutí. Obličejový nerv vychází z lebky kostním kanálem. Za uchem je poměrně obnažený a
náchylný na prochladnutí. Je proto velmi důležité dávat si pozor na mráz a zimu. Rizikovým obdobím však není jen zima, ale i horké léto, kdy se vystavujeme klimatizačním zařízením nejen v kanceláři, ale i v autě.
Nejčastějším projevem ochrnutí obličejového svalstva je povislý koutek úst, přičemž může dojít i k vytékání slin, postižená osoba obyčejně nedokáže ani normálně pít. Dalším průvodním znakem bývá, že není možné částečně nebo vůbec zavřít oko – to je tzv. periferní porucha facialis. K tomu se může ještě přidat i porucha chuti a sluchu, protože přes kostní kanál procházejí i vlákna pro chuťové pohárky a drobný sval ve vnitřním uchu. Je to velmi nepříjemné a je důležité vědět, co s tím, pokud se nám něco takového přihodí.
PRVNÍ POMOC
Pokud zpozorujete, že něco není v pořádku nebo jste již navštívili lékaře a ten stanovil tuto diagnózu, je nutné dodržovat tyto základní pravidla:
Danka měla před 17-ti lety zánět trojklanného nervu a periferní parézu n.facialis – zjednodušeně řečeno ochrnula jí polovina obličeje, vykřivil se jí ústní koutek, oko, tváře. Devět měsíců byla práceneschopná, chodila na rehabilitace a masáže. V daném čase se, kvůli těžké životní situaci v rodině, nemohla plně věnovat svému onemocnění. Obličej zůstal „pokřivený“. Během celých 17 let hledala Danka někoho, kdo by jí pomohl s jejím vzhledem, chtěla zkusit nějakou metodu, která by jí napravila a narovnala obličej. Díky společné kamarádce jsme se seznámily a na otázku, jestli to zkusím, jsem bez váhání odpověděla: ano. Byla to pro mě obrovská výzva, pomoci někomu s jeho problémem. Neměla jsem žádné praktické zkušenosti a o paréze n.facialis jsem znala jen teorii. Tak jsem začala studovat na internetu a mnoho jsem se Danky vyptávala.
Vzhledem k tomu, že cvičení obličejové jógy vycházejí z rehabilitačních cvičení, byla jsem si jistá, že to nemůže uškodit. S Dankou jsme začaly cvičit velmi opatrně. Naučila jsem ji i jednoduché masáže. Dohodly jsme se, že si bude každý den zapisovat, jestli se něco změnilo, ať už pocitově nebo viditelně. Přiznám se, odhadovala jsem, že první změna nastane tak za měsíc, skutečnost však byla úplně jiná.
Všechno jsme to společně zapsaly a jak to probíhalo si můžete přečíst:
Dance je 53 let, před 17 lety měla zánět trojklaného nervu a parézu n. facialis – zjednodušeně řečeno ochrnula jí polovina tváře. Zkřivil se jí koutek úst, oko, jedna strana tváře se jí vytáhla nahoru. Devět měsíců byla práceneschopná, chodila na rehabilitace a masáže. V tom čase se kvůli těžké životní situaci v rodině nemohla plně věnovat svému onemocnění. Obličej zůstal „pokřivený“. Celých 17 let Danka hledala někoho, kdo by jí pomohl zlepšit vzezření. Chtěla zkusit nějakou metodu, která by jí obličej napravila a narovnala. Díky společné kamarádce jsme se seznámily a u otázky, jestli to zkusím, jsem bez váhání souhlasila. Byla to pro mě obrovská výzva. Jelikož cvičení obličejové jógy vycházejí z rehabilitačních cviků, byla jsem si jistá, že to nemůže uškodit. O paréze n. facialis jsem však věděla velmi málo. Začala jsem studovat na internetu a hodně jsem se Danky vyptávala. Začaly jsme cvičit v prosinci 2015, pomalu a opatrně. Potřebovala jsem zjistit, co svaly dokážou. Danku jsem naučila i jednoduché masáže. Dohodly jsme se, že si bude každý den po cvičení zapisovat, jestli se něco změnilo, pocitově nebo viditelně. Odhadovala jsem, že první změna nastane tak za měsíc, skutečnost však byla úplně jiná.
K mému velkému překvapení se citelné změny začaly projevovat už po prvním dnu a potom téměř každé 2-3 dny nastával posun. Shrnula jsem ty nejdůležitější pocitové a viditelné změny:
– lechtání po celé pravé “postižené“ polovině obličeje, celá tvář je pohyblivější, pružnější / 1.den
– při cvičení se začínají pohybovat svaly, které se předtím nehýbaly / 5.den
– vrací se cit do „postižené“ tváře, když si ji silněji stlačí – cítí bolest / 7.den
– koutek úst na pravé straně je pohyblivější, pocit rychlejšího zavření oka / 9.den
– PERLIČKA: ospalky v pravém oku – úspěch? Ano! 17 let se v oku neobjevili a najednou jsou zpět! / 10.den
– jednodušeji a bez větší námahy špulí rty, při zavírání očí se už pohybuje i tvář / 14.den
– pocit rovnoměrného úsměvu – Danka mi vysvětlila, že když se předtím usmívala, měla pocit, že koutek úst se táhne dolů, teď ten pocit už nemá, navíc se jí zdá, že koutek je rovný, úsměv už nevypadá jako grimasa / 21.den
Dančino shrnutí po šesti týdnech cvičení
„ Za šest týdnů moje obličejové svaly udělaly obrovský pokrok, cítím a vidím na sobě, že se tvář začíná hýbat celá rovnoměrně. Ústa už nejsou tak pokřivená, dostávám komplimenty od známých, že vypadám lépe, už nemám tak křivá ústa, omládla jsem a podobně. Je to samozřejmě velmi příjemné, ale pro mě je nejdůležitější, že se ty svaly hýbou. Je to neuvěřitelné, co naše tělo dokáže a jaký pokrok se dá udělat za pár týdnů. Věřím této metodě a cvičím dále“. Dance jsem doporučila navštívit i fyzioterapeuta. Momentálně doplňuje cvičení i rehabilitačními a lymfodrenážními masážemi.
Poznámka autorky: Danka nesouhlasila s uveřejněním své fotografie a její rozhodnutí plně respektuji. Sdílím s ní však velkou radost, protože takový úspěch jsem nečekala ani ve snu To jen dokazuje, že naše tělo se díky našemu úsilí dokáže „opravit samo“. Vážím si Dančinu důvěru a jsem jí vděčná za všechny nové zkušenosti a poznatky, které jsem při cvičení s ní získala.
Přeji vám, aby vám toto onemocnění nikdy nepřišlo do cesty. A pokud náhodou, budete na něj přeci jen trošku „připraveni“.
Zuzana Ondrisová
lektorka a školitelka obličejové jógy
zakladatelka FACE YOGA Institute