Vrásky k našemu životu jednoduše patří. Někteří lidé je mají již okolo 30-ti let a u jiných vrásku nenajdete ani v sedmdesátce. Může za to do velké míry dobrá genetická výbava. V dnešní době vnímám silné tlaky na „dokonalé“ obličeje. Ženy neváhají vynaložit obrovské finanční prostředky na eliminaci vrásek a „dokonalý“ vzhled, nejednou podstupují invazivní zákroky a nechávají se měnit. Je to nutné? Opravdu nedokážeme akceptovat, že stárneme a náš obličej a tělo se mění?
Jsem za to, abysme se o sebe starali a předcházeli tvorbě vrásek. Ale nenechme se měnit k nepoznání na nepřirozené vyliftované voskové figuríny bez štipky charizma a jiskry.
Podívejme se na to, jaké jsou příčiny stárnutí a co přispívá k tvorbě vrásek.
Na tvorbu vrásek má vliv stárnutí – vnitřní i vnější. Vrásky můžeme rozdělit na dynamické a statické. Dynamické vznikají pohybem mimických svalů a statické poklesem kůže. Vrásky mohou vznikat i působením vnějších vlivů – jako je UV záření nebo kouření. Důležitá je i genetika a charakter hydrolipidové vrstvy, která nás chrání před vnějšími vlivy. Nezanedbatelné je i množství podkožního tuku.
Sluneční záření je jedním z hlavních faktorů vnějšího stárnutí. Problémem jsou UVA louče, které pronikají až do druhé vrstvy kůže a snižují tak množství vláknitých struktur kůže a narušují jejich kvalitu – hlavně kolagenu a elastinu. UVB louče působí v povrchových strukturách kůže a pokožku tak ztenčují. Vybírejte si přípravky na opalování s rozvahou a tak, aby vás chránily proti oboum složkám záření. Pokud máte rády přírodní řešení, sáhněte po oleji z malinových jader, spolehlivě vám pomůže a poskytne ochranu kůže proti spálení. Má totiž přirozený UV faktor cca 30. Pozor i na slunce během zimních měsíců na horách a na solárium. To podporuje vznik vrásek ještě intenzivněji než slunce.
Známé jako vějířky, nemusí být projevem stárnutí. Jsou dané buď geneticky – uložením očnice a oka, cévním zásobením kůže a pohybem svalů. Má na ně také vliv sluneční záření a kouření. Dobrou kombinací péče o oční okolí je zpevnění svalů okolo očí a péče o pleť pomocí očního krému nebo séra.
Vznikají hlavně nadměrnou mimikou. Na čele se nám zvyknou tvořit nejen vodorovné vrásky, ale i jedna nebo dvě čárky mezi obočím.
Často totiž zvedáme obočí, mhouříme, soustředíme se a svrašťujeme obočí. Pokud to takto zopakujeme několikrát za den, pomalu ale jistě si vyrábíme vrásky.
Pokud chceme odstranit nebo zjemnit vrásky na čele, musíme udělat několik kroků:
Je to běh na dlouhé tratě, ale je možné dosáhnout velmi pěkné výsledky. Nečekejte je však dřív než za dva nebo tři měsíce. Je zde potřebná disciplína pravidelnost a výdrž.
Můžeme mít na ně genetickou predispozici a také mohou vznikat tehdy, když máme tendenci při mluvení špulit rty. Větší pravděpodobnost vzniku vrásek nad horním rtem mají ženy, které kouří nebo pijou nápoje brčkem. Doporučuji na tento problém cvičení na zpevnění oblasti úst, masáž a dobrou hydrataci. Můžete zkusit i náplasti na jemné vrásky okolo rtů, které zamezují jejich prohlubování.
Vzniká hlavně ochabováním tváří. Řešením je v prvním kroku cvičení. Posílení a zpevnění tvářových svalů, které automaticky vrásku zjemní. V druhém kroku je dobrá aplikace výživného séra a večerní masáž obličeje.
Stáva se, že ženy si nechávají aplikovat injekci s kyselinou hyalurónovou do vrásky ale bez viditelného efektu. Je dobré začít se cvičením a raději vyzkoušet kvalitní sérum s kyselinou hyalurónovou. Výsledek můžete očekávat za 6-8 týdnů pravidelného cvičení.
Nežeňme se, milé dámy za dokonalým vzhledem. Mimochodem, co je ten „dokonalý vzhled“? Buďme samé sebou, každá z nás je jedinečná!
Zuzana Ondrisová
lektorka a školitelka obličejové jógy
zakladatelka FACE YOGA Institute