Máte rádi výhonky, které jsou bohatým zdrojem vitamínů? Velmi se těším, že jaro už přichází, jsem totiž „teplomil“ a krom toho ráda trávím čas i na zahradě. Nemůžu se dočkat, kdy zasadím první semínka a budu se radovat ze špenátu, ze kterého si po celé jaro i léto vyrábíme skvělé smoothie. Než nám však vyroste, snažím se trošku obohacovat jídelníček něčím zeleným, zdravým a chutným. Více se
Mám svoji oblíbenou věc, a tou jsou výhonky. Nejraději je vyrábím z fazolek mungo. Chutnají i dětem, asi i proto, že jim připomínají mladý hrášek. Mimochodem, ten vyjídají rovnou ze záhonu a není šance, aby se dostal do polévky, natož do mrazáku. Mungo výhonky mají vysoký podíl vitamínů a proteinů. Jsou skvělým zdrojem vápníku, hořčíku, kyseliny listové, bílkovin, draslíku a vlákniny.
Nakličovat můžeme samozřejmě i jiná semínka, například čočku, cizrnu, brokolici, či sóju. Naklíčená semínka jsou totiž skvělým zdrojem enzymů, vitamínů, minerálních látek a rostlinných bílkovin. V semínku je obrovská energie, věděli jste, že obsah vitamínů se už po pár hodinách klíčení zvyšuje o více než 50 %? To je úžasné!
Je proto vhodné taková naklíčená semínka konzumovat pravidelně, napomáhají trávení, imunitě, jsou skvělá jako prevence proti různým nemocem.
U nás doma se po nich vždy zapráší. Děti si je dají do misky a jedí je jako sušenky. Taktéž jsou výborná jako zelený doplněk čerstvého kváskového chlebíku s máslem nebo pomazánkou. Občas je dám i na závěr do polévky spolu s petrželovou natí.
Jestli jste to ještě nezkusili, tak se do toho určitě pusťte, nakličování je velmi jednoduché a hlavně superzdravé!
Dobrou chuť 🙂