Abychom jsme mohli říci, že se staráme o náš obličej s láskou musíme vela poznat o pleti. Víte, kolikrát jsem si pomyslela, že kdybych před deseti lety měla informace, které mám dnes, nemusela bych napravovat „škody“ na mém obličeji, které jsem si svou neznalostí způsobila. A co se vlastně stalo? V zásadě nic tragické, jen jsem vlastně nevěděla:
A přitom mě to nemusí stát hodně peněz. Právě naopak.
Mladé dívky v dnešní době mají skvělé možnosti v otázkách péče o pleť. Jistě, i my jsme se na biologii učili o kůži, její vrstvách, slyšeli jsme o pokožce, škáře, kolagenu, ale ruku na srdce, kdo si to zapamatoval? Tedy kromě těch, co se hlásili na medicínu. Když jsem já chodila na gymnázium, teprve začal příliv velkých kosmetickýychomch firem na náš trh. Dnes najdete na každém kroku prezentace, školení, líčení, videa, kurzy, možnosti testování kosmetiky a podobně. Pravda je, že jsem kosmetiku používala pasivně, hlouběji jsem se nad fungováním naší pleti nikdy nezamýšlela … až do momentu, kdy jsem se začala věnovat obličejové józe. Díky cvičení jsem se propracovala k hlubšímu studiu péče o pleť. Postupně jsem si skládala „puzzle“ a začala rozumět souvislostem. Jaká byla moje cesta k obličejové józe, si můžete přečíst na mém webu www.oblicejovajoga.cz. V praxi se setkávám s tím, že ne každému jsou tyto věci jasné a tak jsem se rozhodla, že vás o nich budu informovat na mém blogu a facebookové stránce.
Dnes máme k dispozici internet, množství informací, a už je docela problém, zorientovat se v nich. Jisté věci však zůstávají neměnné a fungování pleti k nim patří. Mění se pouze produkty, účinné látky, vědci stále něco objevují a vylepšují. V zásadě platí však pár jednoduchých pravidel jak se o svou pleť a obličej pečovat.
Abychom pochopili jak naše pleť funguje, pojďme si říct o základních vrstvách kůže.
Kůže je největší orgán našeho těla, skládá se ze tří vrstev:
Pokožka tvoří povrch kůže a jako jediná se sama obnovuje. Čím jsme starší, tím je doba obnovy delší. Pokožka obličeje se nazývá PLEŤ. Ta je zrcadlem našeho těla. Barva pleti a vzhled pokožky už může indikovat zdravotní stav. Hlavními složkami pokožky jsou buňky tzv. keratinocyty. Nacházejí se v nejspodnějších vrstvách pokožky a jsou velmi dobře hydratované. Tyto vrstvy pokožky mají schopnost produkovat nové keratinocyty, proto se jmenují – zárodečná vrstva.
Odstraňování této odumřelé pokožky můžeme pomoci například díky peelingu (exfoliaci). Tím, že „zbrousíme“ jemně a šetrně vrchní část pokožky, urychlujeme její regeneraci. Když při peelingu odstraníme odumřelé buňky, vrchní část pokožky zůstane nechráněná a tím dá signál k vyprodukování nových buněk. Často se uvádí, že obnova pokožky trvá 28 dní – nazývá se to buněčná cesta pokožkou. Čím jsme starší, tím se tento interval prodlužuje.
Stárnutím však klesá množství životaschopných zárodečných buněk. Na pleti je to cca 10% každých 10 let. Tyto buňky jsou více opotřebovaněji a buněčná cesta pokožkou se prodlužuje.
Čím déle trvá cesta pokožkou, tím starší buňky tvoří její povrch a její vzhled je horší.
Kosmetické přípravky s označením „revitalizační“ nebo „anti-aging“ obsahují látky, které podporují dělení zárodečných buněk a tím podporují regeneraci pokožky. Je však důležité, aby se tyto látky dostaly do zárodečné vrstvy.
Zamše je druhou – střední vrstvou kůže. Právě od ní závisí, zda pokožka působí svěže a mladistvě, nebo vrásčitě. Tato vrstva kůže není tvořena buňkami, ale vazivovými bílkovinovými vlákny:
Elastin je bílkovina, která má schopnost roztahovat se a stahovat. Elastinová vlákna jsou tak zodpovědné za pružnost celé kůže. Tuto bílkovinu produkují buňky: fibroblasty.
Mnoho kosmetických firem se ve svých přípravcích orientuje právě na ochranu těchto buněk. Ty bývají poškozovány nejen stárnutím, ale například i slunečním zářením a vlivem solárií.
Kolagen je nejdůležitější bílkovinou v organismu člověka. Podobně jako elastin, i kolagen je produkován fibroblasty. Tím, že kolagen váže na sebe obrovské množství molekul vody, zajišťuje hydrataci pokožky.
Kosmetický význam mají jen mladé formy kolagenu, které dokáží zadržovat potřebné množství vody. Tímto způsobem dokáží zabránit vysušování kůže a vytvářejí tak vodou nasáklý podklad pro pokožku. Nedostatek aktivního kolagenu způsobuje nejen vysušování kůže ale i vznik vrásek. Tento proces urychlují i UVA sluneční paprsky, různé škodliviny a nedostatek vitaminu C.
Další důležitou složkou nacházející se ve škáře je:
Kyselina hyaluronová je základem gelu, který vyplňuje prostory mezi vazivem škáry. Moderní kosmetologie se soustřeďuje právě na tuto látku tak na již zmíněné fibroblasty. Má totiž velký vliv na vázání vody, podmiňuje hydrataci a napětí kůže, také ovlivňuje i imunitu kůže. Čím jsme starší, tím klesá množství kyseliny hyaluronové v těle a také se tak zvyšuje riziko vstupu nežádoucích látek do kůže.
Ná základě těchto znalostí, bych shrnula péče o pleť a obličej do několika bodů:
Všechny tyto body považuji za velmi důležité a čím dříve si je osvojíme, tím lépe. Nejen teoreticky, ale zejména v praxi. Ideální je, pokud se staráme nejen o obličej, nejen o nejvrchnější část pokožky ale io tu spodní – oku neviditelnou.
Moje ověřená trojkombinace kosmetika + cvičení + masáže funguje. Já, i moji klienti jsme toho důkazem.
Starajme se o náš obličej s láskou i nadále.
Pokud jste se rozhodli něco pro sebe udělat, bude mi potěšením vás na této cestě doprovázet 🙂
Zdroj: www.fotolia.com
Zuzana Ondrisová
lektorka a školitelka obličejové jógy
zakladatelka FACE YOGA Institute