FACIALIS – poškození obličejového nervu

FACIALIS – je název, který označuje nerv, který inervuje mimické svalstvo obličeje, čela, tváře, úsměv. Jeho poškození se laicky nazývá facialis.

Facialis vychází z mozkového kmene, přechází skrz tzv. skalní kost přes kanálek, který je kostěn. Tento prostor je relativně úzký. Nerv vychází před uchem do obličejové části a tam se dělí na dvě větve. Jedna – horní větev zásobuje čelo, oční okolí a druhá – spodní větev – spodní část obličeje. Kromě mimické inervace zajišťuje také vnímání chuti z prvních tří třetin jazyka, zajišťuje žlázky, které tvoří slzy, žlázky v nosní sliznici a také sliny v oblasti žláz pod jazykem a pod sáňkou.

facialis

facialis

Jak se poškození obličejového nervu projevuje?

Lidé si jako první všimnou poškození v dolní části obličeje, je totiž asymetrická. Ústní koutek na straně na které je poškození se nehýbe, zvyknou z něj vytékat sliny, jelikož není dostatečná inervace na posun slin do hrdla. Často se to projevuje i na horní větvi jako nedovírání oka. Což je velmi nebezpečné, jelikož dochází k vysychání rohovky a také může dojít k poškození zraku. Onemocnění může a nemusí být bolestivé. Pokud dochází k bolesti, tak většinou v okolí ucha.

Jaké vyšetření je třeba absolvovat?

Důležité je vyšetření krčního lékaře, který vyšetří ucho a hledá nález, zánět. Ve většině případů jde právě o zánět, ale mohou se přidružit i jiná poškození a problémy. Pokud je průběh bez anomálií, pacient odchází domů s léčbou, v případě, že se vyskytnou nějaká jiná poškození, provádí se vyšetření CT nebo MR mozku s cílem na skalní kost kudy nerv prochází a také jsou důležité laboratorní testy.

Léčba se obvykle provádí a doporučuje kortikoterapií. Ta má význam hlavně v prvních deseti dnech, kdy dochází k otoku nervu. Díky léčbě se otok zmenšuje a tím i poškození je menší. Nejčastěji se vyskytuje toto onemocnění na jaře, na podzim, v přechodných obdobích.

REHABILITACE

Rehabilitace se doporučuje co nejdříve. V úvodu jsou to různé techniky zahřívání obličeje, která je poškozena a co nejdříve je třeba začít stimulovat obličej, aby poškození inervace bylo minimální. Zlepšení stavu vidět po 6 týdnech až 3 měsících. Ve spolupráci s lékařem či fyzioterapeutem lze zařadit i cviky obličejové jógy či masáže.

Po tomto onemocnění však mohou zůstat i trvalé následky – mimika obličeje nedosáhne symetrie s tou druhou stranou. Také se může stát, že tvář se hýbe nepřirozeně.

I obličejová jóga může přispět ke správnému fungování svalů, důležitá je stimulace cvičením či masáží. I jednoduchá ranní rozcvička krásně prokrví a zahřeje celý obličej.

MOJE ZKUŠENOST

Před několika lety jsem měla možnost pracovat s paní Dankou, která byla 17 let po tomto onemocnění.

Vykřivil se jí ústní koutek, oko, líce se jí vytáhlo nahoru. Devět měsíců byla práceneschopná, chodila na rehabilitace a masáže. V dané době se kvůli obtížné životní situaci v rodině nemohla plně věnovat svému onemocnění. Obličej zůstala „pokřivená“. Během celých 17 let Danka hledala někoho, kdo by jí pomohl zlepšit vzhled. Chtěla zkusit nějakou metodu, která by jí napravila a narovnala tvář. Díky společné kamarádce jsme se seznámili a při otázce, jestli to zkusím, jsem bez váhání souhlasila. Byla to pro mě obrovská výzva. Jelikož cvičení obličejové jógy vycházejí z rehabilitačních cvičení, souhlasila jsem, že to můžeme vyzkoušet. Začali jsme spolu cvičit, pomalu a opatrně. Dankina zpětná vazba byla velmi důležitá. Naučila jsem ji také jednoduché masáže. Dohodli jsme se, že si bude každý den po cvičení zapisovat, jestli se něco změnilo, pocitově nebo viditelně.

Facialis

K mému velkému překvapení se citelné změny začaly projevovat již po prvním dni a pak téměř každé 2-3 dny nastával posun. Shrnula jsem ty nejdůležitější pocitové a viditelné změny:

  • lechtání po celé pravé „nemocné“ polovině obličeje, celý obličej je „pohyblivější, pružnější    / 1.den
  • při cvičení se začínají pohybovat svaly, které se předtím nehýbaly 5. den
  • vrací se cit do „nemocného“ tváře, když si ho silněji zmáčkne – cítí bolest 7. den
  • koutek úst na pravé straně je pohyblivější, pocit rychlejšího zavření oka / 9.den
  • PERLIČKA: karpina v pravém oku – úspěch? Ano! 17 let se v oku neobjevila a najednou je zpět! / 10.den
  • jednodušší a bez větší námahy špulí rty, při zavírání očí se již pohybuje i líce / 14.den
  • pocit rovnoměrného úsměvu                   / 21.den

Dankine shrnutí po šesti týdnech cvičení

„Za šest týdnů mé obličejové svaly učinily obrovský pokrok, cítím a vidím na sobě, že se tvář začíná hýbat celá rovnoměrně. Ústa už nejsou tak pokřivená, dostávám komplimenty od známých, že vypadám lépe, už nemám taková křivá ústa, omládla jsem, a podobně. Je to samozřejmě velmi příjemné, ale pro mě je nejdůležitější, že se ty svaly hýbou. Je to neuvěřitelné, co naše tělo dokáže a jaký pokrok lze udělat za pár týdnů. Věřím této metodě a cvičím dál“. Danke jsem doporučila navštívit i fyzioterapeuta. Momentálně doplňuje cvičení i rehabilitačními a lymfodrenážními masážemi.

Máte-li takové onemocnění, určitě vyhledejte odborníka a konzultujte svůj stav s lékařem. Na každého platí něco jiného as každým takovým klientem je třeba pracovat výlučně individuálně.

Zuzana Ondrisová
lektorka a školitelka obličejové jógy
zakladatelka FACE YOGA Institute

Před pár lety mě nadchla metoda přirozeného omlazení obličeje. O jejích účincích jsem se přesvědčila sama na sobě. Na základě mých zkušeností a poznatků jsem vytvořila vlastní metodu cvičení, která mým klientům pomáhá zbavit se dvojité brady, otoků pod očima, hlubokých vrásek, dokonce umožňuje vrátit cit do ochrnuté části obličeje. Můj příběh si můžete pročíst zde>>
Komentáře